” Piotr Kuba oraz Wojciech Mańkiewicz, myśliwi z naszego Koła HODOWCA apelują do wszystkich którzy mogą spotkać podczas spacerów czy innych aktywności na łonie natury młode dzikie zwierzęta, jak np.: sarny koźlaki, młode zajączki i inne – nie dotykać i zostawić w spokoju!!!. W miesiącach maj i czerwiec następują wykocenia tych zwierząt a ich biologia i zachowanie pozwala aby mamy zostawiały na chwilę swoje młode aby żerować i po jakimś czasie do nich wracają na karmienie. Młode w tym czasie siedzą w bezruchu i praktycznie nie posiadają zapachu który mógłby zwabić drapieżnika, w momencie gdy człowiek ich dotknie to matka może odrzucić młode które napewno zginie. Podobnie jeżeli zabierze się młode do domu są nikłe szanse aby przeżyło i wróciło do natury.
Dlatego w dniu dzisiejszy rozwiesilismy nasze apele na obwodzie 136 (Cedry Wielkie – Leszkowy – Długie pole – Giemlice – Steblewo – Suchy Dąb – Trutnowy) i mamy nadzieję że nie ujdą one uwadze :)!!!!!”
Darz Bór
Nasze Koło uzyskało certyfikat umożliwiający przeprowadzenie zajęć edukacyjnych z dziećmi i młodzieżą w zakresie „o bioróżnorodności dla przyszłości – czyli jak uczyć ze sarna nie jest żoną jelenia „. Projekt został przeprowadzony wspólnie przez Stowarzyszenie Miłośników Żubrów oraz Polski Związek Łowiecki przy dofinansowaniu w ramach funduszy z EOG (Islandia, Liechtenstein i Norwegia). W najbliższych tygodniach zostanie zaplanowany cykl spotkań z uczniami w szkołach z którymi współpracujemy od wielu lat na naszych obwodach.
” Nasi kolejni stażyści Bartłomiej Chmurzyński i Mateusz Potrykus wybudowali pod nadzorem gospodarza obwodu 136 Marcina Świątyńskiego nową zwyżkę na tym właśnie obwodzie. Zwyżka ta jest bardzo łatwa w transporcie, bez problemu dwie osoby mogą ja przetransportować w inne miejsce zgodnie z zapotrzebowaniem zgłaszanym przez rolników, tam gdzie zostały świeżo posiane groch, kukurydza i inne. Tego typu mobilne zwyżki (obok stałych ambon) są bardzo dobrym sposobem prewencji przed szkodami, gdzie nie koniecznie odstrzał, ale już sama obecność myśliwych w łowisku powoduje mniejsze szkody rolnicze”.